cephe panelleri

Bilindiği üzere sandviç panel çeşidi olarak cephe kaplamalarında kullanılmakta olan cephe paneli için üretimde daha çok galvaniz sac ya da alüminyum sac yüzey malzemeleri olsa da iç dolgu malzemelerinin taş yünü, cam yünü ve poliüretan malzeme olduğu görülmektedir. Bu da bu panellerin farklı kalitelerinin olmasına neden olmaktadır.
Pek çok farklı alanda kullanıldığını görebilmemizin mümkün olduğu bu dış cephe uygulamalarının dıştan bakıldığında aynı gibi görünse de iç dolgu malzemelerinin farklı kalitelerde olması nedeni ile bu ürünlerin farklı kalitelerde olduğunu görebilmeniz mümkün olmaktadır. Bu da kullanım alanlarına göre farklı kalitelerde panellerin kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Bilindiği üzere cephe paneli uygulamaları daha çok binaların dış etkenlerden korunması ve daha ekonomik bir kullanım olanağı sunulması açısından önem taşımaktadır. Bu sebepten ötürü de kalite sıralamasına göre bakacak olursak en kaliteli iç dolgu malzemesinin mineral yün olması nedeni ile cam yünü olduğunu görmemiz mümkün olacaktır. Daha sonra yine bir başka mineral yün olan taş yünü iç dolgu malzemesi göze çarpmaktadır. Bu da kalite bakımından ikinci sırada yer alan bir iç dolgu malzemesidir. Bir diğer panel iç dolgu malzemesi olarak karşımıza poliüretan iç dolgu malzemesi çıkmaktadır. Bu üç iç dolgu malzemesi dışında da başka paneller olduğunu görebilmek söz konusu olsa da daha çok dış cephelerde bu malzemelerin kullanıldığı görülmektedir.
Her ne kadar poliüretan iç dolgu malzemesini üçüncü sıraya koymuş olsak da bu malzemelerin her birinin yüksek kaliteli olduğunu görebilmeniz mümkün olmaktadır. Çünkü bu üç dolgu malzemesi de yalıtım açısından yüksek kalite olup cephe paneli uygulamalarında sadece birbirlerine göre değişik özellikler taşıdıklarını görmek mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir